Badania o śniegu przebiegają na różnych płaszczyznach. Mogą dotyczyć jego koloru, dźwięku, właściwości izolacyjnych i wpływu na klimat.
Kolor śniegu
Śnieg jest kumulacją kryształków lodu. Badania o śniegu wskazują, że jego stan zależy od wielu czynników jakości, koloru, temperatury i jakości wody. Generalnie znamy biały śnieg i taki akceptujemy jako ten pożądany. Jest to jednak pewne zjawisko optyczne spowodowane tym, że światło jest białe. Czasami śnieg wydaje się niebieski, co wiąże się z ilością światła jaką absorbuje śnieg. W różnych warunkach mogą dziać się różne cuda – co zależy np. zawartości pierwiastków w wodzie i wtedy może wystąpić zjawisko „watermelon snów” i wtedy może wydawać się bardziej różowy, czerwony, fioletowy. To zjawisko występuje najczęściej w regionach Alpejskich lub Polarnych.
Dźwięk śniegu
Różny dźwięk wynika od tego czy jest zbity, czy jest świeży. Dużo zależy również od warunków atmosferycznych, tego czy wieje wiatr. Trochę taki prawniczy ten śnieg, ale wszystko „to zależy”. Śnieg może chrupać i trzeszczeć.
Izolacja
Śnieg ma również bardzo dobre właściwości izolacyjne. Ta cecha śniegu jest wykorzystywana przez zwierzęta, które zakopują się w jaskiniach i hibernują. Wykorzystywana jest również np. Himalaistów, którzy w takich warunkach muszą w przetrwać np. w warunkach lawinowych.
Jak duży może być płatek śniegu?
Płatek śniegu składa się z wielu kryształków. Większość płatków jest mniejsza niż 1.3 cm szerokości. W różnych warunkach, przy różnych temperaturach, dobrym wietrze i sprzyjających warunkach może dojść do 5 cm.
Gdzie jest śnieg?
Śnieg wymaga dwóch przesłanek, które muszą się spełnić jednocześnie: niska temperatura i wilgotność powietrza.
Śnieg i klimat
Sezonowy śnieg jest bardzo istotny z punktu widzenia systemu klimatycznego Ziemi. Pokrywa śnieżna pomaga regulować temperaturę powierzchnie. W momencie kiedy śnieg zaczyna się topić pomaga nawadniać rzeki i inne zbiorniki wodne.
Więcej na https://nsidc.org/
Masz inne spostrzeżenia o śniegu lub o innych badaniach na jego temat? Podziel się tym w komentarzu na Instagramie lub Facebooku.