Pełnomocnik – Radca prawny w postępowaniu administracyjnym
Postępowanie administracyjne stanowi wymiar realizacji idei państwa praworządnego. Szczególnie istotną rolę odgrywają przy tym regulacje określające uprawnienia procesowe uczestników postępowania. Choć ustawodawca nie wprowadził obowiązku zastępowania przez profesjonalnego pełnomocnika, jego udział w postępowaniu jest niejednokrotnie nie do przecenienia. Obecność Radcy Prawnego w postępowaniu administracyjnym ułatwi twoją komunikację z urzędem.
Z chwilą ustanowienia pełnomocnika „staje się on podmiotem wszystkich praw i obowiązków procesowych strony pozostających w zakresie pełnomocnictwa”1, nie obciążają go natomiast obowiązki strony o charakterze materialnoprawnym. Osoba reprezentowana przez pełnomocnika działa w taki sposób, jakby sama dokonywała czynności procesowych, tyle że z wykorzystaniem pomocy, często profesjonalnej, co powinno służyć wzmocnieniu jej pozycji i realizacji praw w postępowaniu2.
Od dnia zawiadomienia organu administracji publicznej czy sądu administracyjnego o ustanowieniu pełnomocnika powinien on mieć zapewniony udział w postępowaniu tak samo jak strona, pominięcie pełnomocnika strony w czynnościach postępowania jest bowiem równoznaczne z pominięciem strony i wywołuje tożsame skutki prawne3.
CZYNNOŚCI TECHNICZNO-PROCESOWE Radcy Prawnego w postępowaniu administracyjnym
1. Doręczanie pism: zgodnie z art. 40 § 2 k.p.a., jeżeli strona ustanowiła pełnomocnika, pisma doręcza się pełnomocnikowi.
2. Wgląd do akt postępowania: w postępowaniu administracyjnym udostępnianie akt spraw jest przejawem tzw. jawności wewnętrznej.
WSZCZĘCIE POSTĘPOWANIA ADMINISTRACYJNEGO
Jeżeli jest możliwe wszczęcie postępowania na wniosek strony, radca prawny w postępowaniu administracyjnym działający w jej imieniu może wnosić o wszczęcie postępowania administracyjnego.
CZYNNOŚCI RADCY PRAWNEGO W POSTĘPOWANIU ADMINISTRACYJNYM
Na etapie trwania postępowania administracyjnego pełnomocnik może w imieniu strony:
- Sporządzać pisma w sprawie, w odpowiedzi na pisma organu lub inicjujące działanie po stronie organu – przykładowo składać wnioski dowodowe;
- brać udział w czynnościach dowodowych, np. przesłuchanie strony;
- złożyć wniosek o przywrócenie uchybionego terminu;
- złożyć wniosek w przedmiocie zawieszenia postępowania;
- stosować środki prawne służące przeciwdziałaniu bezczynności organów administracji;
- brać udział w czynnościach poprzedzających zawarcie ugody;
- wnieść zażalenie na postanowienie w trakcie trwania postępowania;
- wypowiedzieć się w przedmiocie zebranego materiału dowodowego przed wydaniem decyzji.
CZYNNOŚCI PEŁNOMOCNIKA PO POSTĘPOWANIU ADMINISTRACYJNYM
Po wydaniu decyzji ustanowiony pełnomocnik, może w imieniu strony podjąć czynności polegające na weryfikacji poprawności wydanej decyzji, poprzez:
- wniesienie odwołania od decyzji 1 instancji do organu 2 instancji;
- wnieść odwołanie od decyzji organu 2 instancji do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
CZYNNOŚCI RADCY PRAWNEGO W POSTĘPOWANIU SĄDOWO-ADMINISTRACYJNYM
W postępowaniu przez sądami administracyjnymi strona reprezentowana przez profesjonalnego pełnomocnika jakim jest radca prawny może liczyć na:
- wsparcie prawne, w tym składanie wniosków o wstrzymanie wykonania decyzji wydanej przez organ administracyjny;
- odbieranie pism skierowanych do strony;
- sporządzanie odpowiedzi na pisma przedłożone do sądu przez organ administracyjny;
- stawiennictwo na posiedzeniu;
- weryfikację poprawności wydanego orzeczenia po zakończonym postępowaniu sądowym;
- zaskarżanie orzeczeń sądowych w przypadku niesatysfakcjonującego rozstrzygnięcia.
Alternatywa – bez pełnomocnika
Oczywiście można swobodnie występować przed organem samodzielnie. Jednak pomoc profesjonalnego pełnomocnika może okazać się kluczowa.
Pamiętaj, że z pomocy profesjonalnego pełnomocnika, takiego jak radca prawny możesz skorzystać już na etapie postępowania administracyjnego. Co oznacza, że radca prawny, może działać razem z Tobą już przed wydaniem decyzji administracyjnej, tu z ofertą Kancelarii.
Tu możesz zapoznać się z innymi artykułami z zakresu prawa administracyjnego. Treści prezentowane na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią opinii prawnej ani porady prawnej.
Przypisy