Decyzja administracyjna

Czym właściwie jest decyzja administracyjna?

Decyzja administracyjna zakończy postępowania we wszystkich przypadkach opisanych poniżej. Organ administracyjny, który zajmuje się Twoja sprawą merytorycznie działa na podstawie odrębnych ustaw1 np. 

  1. wymierzenie kary za uszkodzenie, zniszczenie drzewa ustawy organ zastosuje ustawę o ochronie przyrody2
  2. zaniechanie ponoszenia opłat za usługi wodne – ustawy prawo wodne3 czy 
  3. zwrot dotacji finansowanej z funduszy UE – ustawy wdrożeniowej4.

Decyzja może być wydana wyłącznie w takiej sprawie, która jest sprawą administracyjną. Dodatkowo przepis prawa przewidują załatwienie tej sprawy przez organ administracji w formie decyzji. Ta zasada wynika wprost z Kodeksu postępowania administracyjnego5, tj. ustawy zawierającej przepisy procesowe – opisujące jak technicznie powinna wyglądać procedura przed organem administracji publicznej.

Czy organ może wydać decyzje administracyjną zawsze czy tylko w określonych przypadkach?

Nie wymaga się, aby przepisy prawa materialnego6 wskazywały w sposób wyraźny i bezpośredni na formę załatwiania danej sprawy w formie decyzji administracyjnej. Wystarczające są określenia w formie czasownikowej wskazujące na kompetencji organu do rozstrzygania sprawy, np. „zezwala”, „przydziela”, „stwierdza”. 

Czy organ zawsze musi wydać decyzje administracyjną?

Wszczęte postępowanie administracyjne musi zakończyć się wydaniem decyzji. Wielokrotnie przesądzono o tym również w orzecznictwie, że nie ma innej drogi zakończenia postepowania niż przez wydanie decyzji. Przykładowo w wyroku o sygnaturze SA/Wr 424/857 Sąd przesądził, że „Organ I instancji jest zobowiązany do wydania decyzji zarówno pozytywnej, (…) jak też negatywnej (…). 

Decyzja administracyjna – co nią nie jest?

Przykładowo pismo informujące stronę o niemożliwości załatwienia sprawy, podpisane przez urzędnika bez powołania się na upoważnienie organu administracji. Pismo takie oznacza uchylenie się od rozstrzygnięcia sprawy podlegającej załatwieniu w drodze decyzji administracyjnej.8

Jakie może zapaść rozstrzygnięcie

Decyzja rozstrzyga sprawę co do jej istoty (tzn. merytorycznie) w całości lub w części. Decyzja może również w inny sposób kończą sprawę w danej instancji. Ponadto jeżeli postępowanie stało się bezprzedmiotowe organ wyda decyzję o umorzeniu postępowania odpowiednio w całości lub w części.

Tu możesz zapoznać się z innymi artykułami z zakresu prawa administracyjnego.

Pamiętaj, że z pomocy profesjonalnego pełnomocnika, takiego jak radca prawny możesz skorzystać już na etapie postępowania administracyjnego. Co oznacza, że radca prawny, może działać razem z Tobą już przed wydaniem decyzji administracyjnej, tu z ofertą Kancelarii.

Tu możesz zapoznać się z innymi artykułami z zakresu prawa administracyjnego. Treści prezentowane na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią opinii prawnej ani porady prawnej.

Przypisy

  1. w których są zawarte tzw. przepisy materialne
  2. Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2021 r. poz. 1098).
  3. Ustawa z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne (Dz. U. z 2021 r. poz. 624 z późn. zm.).
  4. Ustawa z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020 (Dz. U. z 2020 r. poz. 818 z późn. zm.).
  5. Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2021 r. poz. 735 z późn. zm.).
  6. tj. innych ustaw, przykładowo takich jak przytoczone w przykładach wyżej
  7. Wyrok NSA we Wrocławiu z 5.07.1985 r., SA/Wr 424/85, GAP 1986, nr 12.46-46.
  8. Postanowienie NSA w Warszawie z 13.07.1983 r., II SA 593/83, ONSA 1983, nr 2, poz. 55.