Terminy w postępowaniu administracyjnym

Jak prawidłowo policzyć termin?

Termin w dniach w postępowaniu administracyjnym

Jeżeli początkiem terminu określonego w dniach jest pewne zdarzenie, przy obliczaniu tego terminu w postępowaniu administracyjnym nie uwzględnia się dnia, w którym zdarzenie nastąpiło. 

Upływ ostatniego z wyznaczonej liczby dni uważa się za koniec terminu. 

Przykład

Regulacja

Zgodnie z art. 54 ust. 1 ustawy wdrożeniowej1 protest2 od informacji o negatywnej ocenie projektu w ramach konkursu o dofinansowanie ze środków RPO należy wnieść w terminie 14 dni.

* Co do zasady w tym postępowaniu nie stosuje się KPA, ale ustawa wdrożeniowa przewiduje wyjątek dla zasad liczenia terminów3.

Stan faktyczny

Piotr brał udział w konkursie organizowanych przez Dolnośląską Instytucje Pośredniczącą. Złożył dokumenty konkursowe. Jego projekt uzyskał zbyt mało punktów i wysłano do Piotra informację o negatywnej ocenie projektu. Urząd wysłał pismo 3 września, ale Poczta się nie śpieszyła więc podjęła pierwszą próbę doręczenia w dniu 16 września. Piotra nie było w domu, a przebywał tam tylko jego syn, który miał 8 lat. Wobec czego Listonosz postanowił o pozostawieniu awizo. Piotr odebrał pismo w ostatnim dniu tj. 30 września, bo dopiero wtedy znalazł czas żeby pojechać na pocztę. 

Wobec czego kiedy upłynie termin na wniesienie protestu? Czy może już upłynął? 

Skuteczne doręczenie nastąpiło 30 września, wobec czego termin 14 dni na wniesienie protestu zaczniemy liczyć dopiero od 1 października. Oznacza to, że termin upłynie 15 października. Przy czym należy pamiętać, że nie jest to termin w którym pismo musi trafić do urzędu.

Decyzja administracyjna – termin na odwołanie

Odwołanie wnosi się w terminie czternastu dni od dnia doręczenia decyzji stronie, a gdy decyzja została ogłoszona ustnie – od dnia jej ogłoszenia stronie.4

„Złożyłeś pismo w terminie”, a nie było Cię na biurze podawczym, jak to możliwe?

Termin zostanie zachowany jeżeli pismo ostatniego dnia terminu zostanie wysłane/nadane (pkt 1-2) bądź złożony (pkt 3-6):

  1. w formie dokumentu elektronicznego do organu administracji publicznej, a nadawca otrzymał urzędowe poświadczenie odbioru;
  2. za pośrednictwem polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe albo placówce pocztowej operatora świadczącego pocztowe usługi powszechne w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej albo państwie członkowskim Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stronie umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym;
  3. w polskim urzędzie konsularnym;
  4. żołnierz w dowództwie jednostki wojskowej;
  5. członek załogi statku morskiego kapitanowi statku;
  6. osoba pozbawiona wolności w administracji zakładu karnego.

Termin w tygodniach w postępowaniu administracyjnym

Terminy określone w tygodniach kończą się z upływem tego dnia w ostatnim tygodniu, który nazwą odpowiada początkowemu dniowi terminu. 

Przykład

Terminy tygodniowe nie występują często. Zazwyczaj są one kierowane do organów, przykładowo

„Organ, do którego zwrócono się o zajęcie stanowiska, obowiązany jest przedstawić je niezwłocznie, jednak nie później niż w terminie dwóch tygodni od dnia doręczenia mu żądania, chyba że przepis prawa przewiduje inny termin.”5

Termin w miesiącach w postępowaniu administracyjnym

Terminy określone w miesiącach kończą się z upływem tego dnia w ostatnim miesiącu, który odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było – w ostatnim dniu tego miesiąca. 

Przykład

Terminy miesięczne również najczęściej są kierowane do organów, takim przykładem będzie przepis w którym są terminy trwania postępowania administracyjnego6:

  1. „załatwienie sprawy powinno nastąpić nie później niż w ciągu miesiąca,
  2. sprawy szczególnie skomplikowanej – nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania,
  3. w postępowaniu odwoławczym – w ciągu miesiąca od dnia otrzymania odwołania.”

Termin w latach w postępowaniu administracyjnym

Terminy określone w latach kończą się z upływem tego dnia w ostatnim roku, który odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim roku nie było – w dniu poprzedzającym bezpośrednio ten dzień. 

Przykład

Przykładem terminów w latach są m.in. terminy przedawnienia:

„Administracyjna kara pieniężna nie może zostać nałożona, jeżeli upłynęło pięć lat od dnia naruszenia prawa albo wystąpienia skutków naruszenia prawa.”7

Weekendy i Święta

Jeżeli koniec terminu do wykonania czynności przypada na dzień uznany ustawowo za wolny od pracy lub na sobotę, termin upływa następnego dnia, który nie jest dniem wolnym od pracy ani sobotą.

Tu możesz zapoznać się z innymi artykułami z zakresu prawa administracyjnego.

Pamiętaj, że z pomocy profesjonalnego pełnomocnika, takiego jak radca prawny możesz skorzystać już na etapie postępowania administracyjnego. Co oznacza, że radca prawny, może działać razem z Tobą już przed wydaniem decyzji administracyjnej, tu z ofertą Kancelarii.

Jestem również na Instagramie lub Facebooku.

Przypisy

  1. Ustawa z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020 (Dz. U. z 2020 r. poz. 818 z późn. zm.)
  2. nazwa środka odwoławczego w tym postępowaniu
  3. art. 50 ustawy wdrożeniowej – Do postępowania w zakresie ubiegania się o dofinansowanie oraz udzielania dofinansowania na podstawie ustawy nie stosuje się przepisów ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego, z wyjątkiem przepisów dotyczących wyłączenia pracowników organu i sposobu obliczania terminów, chyba że ustawa stanowi inaczej
  4. art. 129 § 2 k.p.a.
  5. art. 106 k.p.a.
  6. art. 35 § 3 k.p.a.
  7. art. 189 § 1 k.p.a.